Rolety rzymskie pomagają tworzyć stylową przestrzeń okienną

Rolety rzymskie są osłonami okiennymi z grupy wewnętrznych. Dlatego spełniają nie tylko funkcje związane z ochroną wnętrz przed słońcem, ale także te związane z dekoracją pomieszczeń i uzupełnianiem stylu i kolorystyki ich wystroju.

Tym co przyciąga uwagę są naturalne tkaniny, z których produkuje się rolety rzymskie. Dzięki temu idealnie wpasowują się w najnowsze kierunki wykańczania wnętrz, które inspiracje czerpią właśnie z natury. Naturalne materiały wpisują się już nie tylko w modę rodem ze Skandynawii, ale także inne, ponieważ materiały naturalne mają wyjątkową zdolność tworzenia wyjątkowego klimatu. Minimalistycznego, ale ciepłego; nowoczesnego, ale niepozbawionego klasycznej elegancji. Tkaniny rolet rzymskich będą pięknie współgrały z całością, w której króluje natura: z materiałami o innych fakturach, z drewnem, kamieniem czy plecionkami.

Materiały rolet rzymskich mają różną fakturę i grubość. Dlatego świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o różnym charakterze, w których,  w zależności od ich funkcji, chcemy mieć różny stopień nasłonecznienia po opuszczeniu materiału rolety. Ponadto, ponieważ mamy tu do czynienia z tkaninami, rolety rzymskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mieć osłon typu żaluzje aluminiowe czy drewniane lub różnego rodzaju rolet, a z kolei firany i zasłony wydają im się zbyt przestarzałe i zajmujące zbyt dużo przestrzeni okiennej przytłaczając wnętrza.

Rolety rzymskie wykonane z przeźroczystych i delikatnych tkanin są świetną alternatywą dla firan. Będą niezastąpione w przestrzeni, w której potrzebujemy więcej światła, w kuchni, w pokoju dziennym czy gabinecie do pracy. Z kolei rolety rzymskie z materiału o grubszej fakturze zastąpić mogą zasłony i ochronić sypialnię czy pokój dziecięcy, a więc miejsca, w których podczas wypoczynku musi być ciemniej.

Rolety rzymskie – użytkowanie

Rolety rzymskie z uwagi na różnice w grubości materiału, z którego się je produkuje są różnie wykonywane/wykańczane. Różnica kryje się w specjalnych szprosach czyli delikatnych fiszbinach lub wzmocnieniach umieszczonych w materiale osłony. Tkanina rolety po opuszczeniu tworzy gładką powierzchnię kryjąc przestrzeń szyby i wnętrze przed słońcem czy spojrzeniami z zewnątrz. Żeby ładnie wyglądać musi być gładka i przylegać do przestrzeni okna. Zwinięty materiał natomiast powinien układać się nad szybą w dekoracyjny lambrekin.

Właśnie po to, aby rolety rzymskie wyglądały estetycznie i dekoracyjnie wykorzystuje się w nich szprosy o różnym charakterze. Tkaniny najdelikatniejsze wzmacniane są szprosami pionowymi bez fiszbin; w ten sposób materiał ładnie się układa i nie jest niczym obciążony. Tkaniny grubsze wzmacnia się szprosami poziomymi wyposażonymi w cienkie fiszbiny. Pomagają one przede wszystkim równo zwijać i utrzymywać materiał w wyrównanych fałdach po zwinięciu.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *