Rolety rzymskie do kuchni – jak wybrać i o czym należy pamiętać?

Rolety rzymskie to rodzaj osłon okiennych coraz chętniej wybieranych do domu. Swoje zastosowanie najczęściej znajdują w oknach kuchennych, jednak wybierane są także i do innych pomieszczeń. Kuchnia to idealne miejsce dla rolet typu rzymskiego, a to z uwagi na ich funkcjonalność.

Roleta rzymska ma płaską powierzchnię, dzięki czemu można zaoszczędzić miejsce wokół okna. Nie ważne jest to czy kuchnia jest duża i przestronna, czy może mała i ciasna, roleta rzymska w każdej kuchni sprawdzi się idealnie i nie zabierze przy tym funkcjonalnej przestrzeni. Rolety rzymskie cechuje funkcjonalność, ponieważ w każdej chwili można ją podciągnąć lub opuścić na pożądaną wysokość, jest to bardzo ważne w przypadku okien będących tuż nad zlewem. Możliwość operowania roletą na różne wysokości pozwala na długie utrzymanie jej w czystości. Rolą tychże osłon okiennych jest ochrona pomieszczenia przed silnym promieniowaniem słonecznym. Pozwalają także chronić swoją prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów z zewnątrz. Rolety rzymskie przede wszystkim pełnią rolę dekoracyjną, zdobią okna, nadając pomieszczeniu elegancji.

Bez wątpienia wybór rolet rzymskich do kuchni to strzał w dziesiątkę. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup ich do swojej kuchni to najpierw powinniśmy przemyśleć bardzo ważny aspekt, a mianowicie chodzi o sposób montażu. Rolety rzymskie posiadają specjalny panel, który steruje ich ruchem z górnej części okna w dół oraz w górę. Montuje się go na zewnątrz wnęki okiennej, przytwierdzając do ściany lub sufitu. Jest możliwość także zamontowania do ram okiennych na bezinwazyjnych uchwytach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku głębokich wnęk okiennych zagospodarowanych blatem roboczym. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ograniczamy przez roletę powierzchni użytkowej. Decydując się na zakup rolet rzymskich dobrze jest zastanowić się nad tym jakie mamy oczekiwania. Czy chcemy rolety gotowe, czy może szyte na wymiar? Wiadome jest, że maszyna nie uszyje tak precyzyjnie jak ludzka ręka.

Chcąc, aby roleta idealnie wyglądała, nie było różnic między lewym, a prawym bokiem to lepiej zamówić roletę szytą na wymiar przez doświadczoną krawcową. Jeśli chodzi o różnice w cenie to niestety, ale taka uszyta na wymiar jest droższa od gotowej, jednak na ten cel warto poświęcić większą część gotówki i mieć pewność, że produkt będzie nam służył latami, a nie zepsuje się po krótkim czasie użytkowania. Przy wyborze rolet dobrze jest zwrócić uwagę także na materiał z jakiego jest wykonana osłona okienna. Niestety o tym jakiej jakości jest to materiał możemy przekonać się dopiero po praniu, jednak dobrze jest poradzić się zaufanej krawcowej, a ona z pewnością powie, który materiał jest wysokiej jakości. Właśnie od wysokojakościowej tkaniny zależy to czy roleta będzie się dobrze układała zarówno po zwinięciu i rozwinięciu oraz czy nie będzie się gniotła. Rolety rzymskie wykonane są z tkanin transparentnych bądź zaciemniających. Wszystko zależy od tego czy chcemy zaciemnić pomieszczenie czy może tylko zapewnić sobie intymności pozwalając na dopływ światła dziennego.

Rolety rzymskie to bardzo ciekawy element dekoracyjny, dzięki  nim kuchnia nabierze niepowtarzalnego stylu. Można wybierać spośród wielu wielu kolorów, poczynając od bieli, poprzez beże, pastele aż po barwy bardziej nasycone, typu czerwień, czerń i wiele, wiele innych. Barwa elementów mechanizmu obsługi powinna być dobrana pod kolor rolety. Podczas zakupu rolety powinniśmy zastanowić się jeszcze nad tym jaki typ mechanizmu ma być zastosowany. Do wyboru może być mechanizm sznurkowy, czyli regulacja rolet odbywa się za pomocą użycia cienkiego sznurka. Można zdecydować się także na mechanizm łańcuszkowy, a więc do regulowania wysokości rolet służy łańcuszek PCV albo metalowy. Istnieje jeszcze trzeci sposób sterowania, a więc mechanizm top-down-up, który sterowany jest za pomocą dwóch sznurków, co pozwala na odsłanianie zarówno górnej jak i dolnej powierzchni okna. Jeśli już przemyślimy dokładnie wszystkie aspekty dotyczące wyboru rolet i jesteśmy pewni swoich oczekiwań to śmiało można przystąpić do zakupu, a naprawdę warto. Rolety rzymskie będą designerską ozdobą osłon okiennych w kuchni.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *